12.den - středa 17.8.2011
Dnešní ráno je pro některé spoulcestující opravdu náročné, ale nakonec se všem podaří včas pobalit a po půl osmé se opět roztáčí kola našeho Mercedesu. Dnešní program je docela nabitý a bude probíhat tak trochu v duchu japonského turismu, tedy přijedeme, vyskočíme, prohlédneme a odjedeme, nějaká větší fyzická aktivita dnes nehrozí. Prvním cílem je Hill of Tara, místo zmiňované v mnoha irských legendách, které bylo ve 2. a 3. století sídlem irských vládců. V průběhu mnoha století Tara sloužila jako centrum irského politického vlivu a pohanských bohoslužeb.
více fotek z Hill of Tara
Dnes jde spíše o symbolické místo, příliš hmatatelným památek se tu nezachovalo, přesto je však návštěva těchto míst příjemná, zvlášť za panujícího slunečného počasí. Z Tary přejíždíme k rozsáhlému pohřebišti Brú na Bóinne, které zahrnuje komplex tunelových mohyl Newgrange, Dowth, námi navštívený Knowth a také nespočet kamenných menhirů v jejich blízkém okolí. Jejich vznik se datuje do 4. tisíciletí př. n. l. a jsou tedy o tisíc let starší než slavné Stonehenge. Dnes jsou kamenné mohyly obrostlé travou a jejich útroby po nájezdech vykradačů už dávno zejí prázdnotou.
více fotek z areálu Knowth
Předposledním cílem nabitého středečního programu je městečko Trim ve němž si prohlížíme hlavně dnes již z části zřícený největší anglo-normanský hrad v Irsku. Dominantou travnatého areálu, v němž se mimo jiné natáčel film Statečné srdce, je dvacetistranná hradní věž, postavená na malém kopečku z navršené hlíny. Je vysoká 25 m, má tři patra a kdysi byla chráněna ještě příkopem.
více fotek z hradu Trim
Po prohlídce hradu zbývá ještě chvilka času na procházku po nevelkém centru města, během níž nacházíme k naší radosti také skvěle zásobenou a provoněnou pekárnu. V pozdním odpoledni se přesouváme k zahradám Powercourt, které se nachází již nedaleko Dublinu, pocházejí z viktoriánského období a patří k nejhezčím v Irsku. Rozprostírají se na úpatí hory Great Sugar Loaf a obklopují sídlo, které navrhl architekt Richard Cassels na místě bývalého normanského hradu. Okolní terasy se stupňovitými zahradami vedoucí dolů k jezeru byly založeny ve 40. letech 18. století. Jejich dnešní podobu má na svědomí zahradní architekt Daniel Robinson, který původní zahrady spojil s terasami a doplnil sochami, okrasnými jezírky a oblázkovými mozaikami.
více fotek ze zahrad Powescourt
V zahradách se touláme až do konce otevírací doby pro veřejnost a poté již míříme do kempu v Roundwoodu, kde přečkáme poslední dvě irské noci.
PŘEDCHOZÍ DEN - ÚTERÝ 16.8.2011 | NÁSLEDUJÍCÍ DEN - ČTVRTEK 18.8.2011